Vai vēlies baudīt svaigus zaļos lociņus visu gadu, neizejot no virtuves? Tas ir pilnīgi izpildāms uzdevums! Daudziem no mums patīk eksperimentēt ar eksotiskiem augiem, cenšoties izdabāt to kaprīzēm, taču rodas jautājums.
Vai parastos zaļos lociņus, kas tradicionāli tiek audzēti dārzā, ir iespējams izaudzēt arī mājās? Atbilde noteikti ir jā! Lociņi ir viena no nedaudzajām kultūrām, kuras ir viegli audzēt mājās.
Mājās uz palodzes audzētu lociņu garša nebūt nav sliktāka kā tiem, kas izaug dārza dobēs. Lociņi no sīpoliem dīgst ātri, bet rūpes par šiem augiem neprasa daudz laika vai īpašas zināšanas.
Veidi, kā audzēt lociņus uz palodzes
Ir divas galvenās metodes: audzēšana ūdenī un audzēšana substrātā (augsnē, zāģu skaidās). Katrai no tiem ir savi plusi un mīnusi. Kādas priekšrocības sniedz audzēšana substrātā: Lociņi ir sulīgi un aromātiski. Ražu var novākt vairākkārtīgi: pēc nogriešanas jauni lociņi izaug ātri, nezaudējot garšas kvalitāti.
Kāds ir substrāta metodes trūkums:
Šis process prasa vairāk laika un pūļu, nepieciešams sagatavot auglīgu augsni un izvēlēties piemērotus augu konteinerus. Sīpoliem vajadzīgs ilgāks laiks, lai tie iesakņotos zemē un sāktu dzīt lociņus. Kādas priekšrocības sniedz audzēšana ūdenī: Vienkārši un tīri: nav nepieciešams darboties ar augsni. Lociņi izaug ātri. Aizņem maz vietas.
Kāds ir šīs metodes trūkums:
Tomēr ūdenī audzēti lociņi ne vienmēr ir tik piesātināti krāsas un garšas ziņā. Tie ir ūdeņaināki un ne tik garšīgi kā substrātā audzētie. Turklāt barības vielu piegāde sīpoliem ir ierobežota, tāpēc bez papildu barošanas nevar rēķināties ar atkārtotu ražas novākšanu.
Kuru metodi izvēlēties ir tavā ziņā.
Kā izvēlēties sīpolus stādīšanai
Atlasot sīpolus stādīšanai, jāizvēlas spēcīgi un blīvi eksemplāri bez bojājumiem, traipiem vai puves. Vari izmantot gan lielus sīpolus, gan sīksīpoliņus. Lai lociņi izaugtu biezi, izvēlies kādu no ģimenes sīpolu šķirnēm vai šalotes sīpolus.
Sīpolu sagatavošana stādīšanai
Lai paātrinātu augšanu, vēlams nogriezt sīpolu augšiņu, kā arī noņemt sausās zvīņas, lai izvairītos no puves. Pēc tam uz stundu iemērc sīpolu galviņas siltā ūdenī vai vājā kālija permanganāta šķīdumā. Ja lociņus esi nolēmis diedzēt augsnē, sīpolus var atstāt ūdenī līdz pat 24 stundām.
Lociņu audzēšana augsnē. Saskaņā ar tradicionālu metodi sīpolus stāda augsnē. Augsnes un konteineru izvēle stādīšanai
Sīpoliem nav nepieciešami īpaši augšanas apstākļi. Piemērota ir universāla augsne, ko pārdod jebkurā lielveikalā vai dārza preču veikalā. Vieglā augsnē augs uzdīgst ātrāk, tāpēc ieteicams pievienot smiltis vai zāģu skaidas. Lai uzlabotu drenāžu, vari izmantot agroperlītu vai vermikulītu. Sīpoli labi aug kokosriekstu substrātā un tvaicētās zāģu skaidās.
Konteineri var būt atsevišķi vai kopēji. Labāk ir izmantot seklus konteinerus un padomāt par drenāžas atverēm, lai atbrīvotos no liekā mitruma. Lai ietaupītu vietu, vari izmantot 5 litru plastmasas pudeles, sānos izveidojot atveres un ievietojot sīpolu galviņas atbilstoši šaha figūru izkārtojumam.
Sīpolu stādīšana: instrukcija soli pa solim. Tagad, kad sīpoli, konteineri un augsne ir sagatavoti, vari sākt stādīšanas procesu.
Piepildi konteinerus ar augsni, izveidojot līdz 10 cm biezu slāni. Rūpīgi aplaisti augsni, samitrinot gan virsējo, gan dziļākos slāņus. Saliec sīpolu galviņas tuvu vienu otrai. Blīvs stādījums nodrošinās augu stabilitāti un ietaupīs vietu.
Viegli piespied sīpolu bumbuļus pie zemes, iegremdējot tos augsnē līdz vienai trešdaļai no kopējā augstuma. Pirmās 10 dienas novieto konteinerus vēsā, ēnainā vietā, lai nodrošinātu aktīvu sakņu attīstību.
Ja tu stādīšanai izmanto 5 litru pudeles, vispirms piepildi to dibenu ar augsni, tad izvieto sīpolus tā, lai to augšanas punkti būtu virs zemes. Pēc tam pievieno augsni līdz nākamajai atveru rindai un iestādi jaunu sīpolu slāni. Augsnes virskārtā var iestādīt vēl dažus sīpolus, lai zaļumi augtu vertikāli. Neaizmirsti pa laikam pagrozīt konteinerus, lai lociņi augtu vienmērīgi.
Lasi vēl:
Optimālā temperatūra lociņu veiksmīgai audzēšanai mājās ir no +18 līdz +25°C. Šis ir salīdzinoši aukstumizturīgs augs, kas labāk pacieš vēsumu nekā karstumu. Temperatūrā virs +30°C lociņu augšana var apstāties, tāpēc tos ir svarīgi pasargāt no sildierīču karstā gaisa.
Lai iegūtu piesātināti zaļus un smaržīgus lociņus, novieto konteinerus uz saulainām palodzēm, kas vērstas uz dienvidiem vai austrumiem. Ziemā, kad dienas gaišais laiks ir īss, var būt nepieciešams papildu apgaismojums ar lampām.
Turpinājumu lasiet nākošajā lapā
Tevi noteikti interesēs
- Talantīgais hokejists Kaspars Daugaviņš pirmo reizi komentē, vai nav nožēlojis savu lēmumu beigt hokejista karjeruby Laura Blūma
- Leģendārajai latviešu aktrisei Mirdzai Martinsonei kopš Ziemassvētkiem ir kāds īpašs lūgumsby Laura Blūma
- Februārī sāksies klimata haoss – sinoptiķi sniedza jaunu prognozi ziemas beigāmby Sandra Ločmele